Meňte týchto 9 vecí v domácnosti pravidelne.

Používaním sa každá vec časom opotrebuje. Niekedy to trvá dlhšie, inokedy je to zase kratšie, než by sme si želali. Tak je tomu aj pri bežnom živote v domácnosti. To, čo používame sa derie, ničí, ošúcha či inak znehodnotí.

Určite nemá nikto radosť z vyhadzovania, pretože staré treba nahradiť novým a to stojí financie. Ale aj s ohľadom na to, aby sme neohrozili svoje zdravie, sa tomu nevyhneme.

Ak ste doteraz nezvažovali sa hneď zbavovať týchto 9 vecí, radšej to pravidelne urobte.

1. Zubné kefky

Zubné kefky 400x300

Určite ste zistili, že po čase sú štetiny rozštiepené, pomačkané, zodraté. To ale znamená, že už nečistia zuby tak, ako by mali. Je vhodné vymeniť svoju zubnú kefku každé 3 mesiace.

 

2. Vychádzková obuv – plátenky

Vaše obľúbené plátenky tiež nevydržia večne. Derú sa, nosením strácajú štruktúru a noha v nich už nie je pevná. A v lete sa aj nohy viac potia. Ak v nich chodíte často a veľa, vymeňte ich po 6 mesiacoch.

3. Matrace

Vieme, že kúpa matracov je dosť vysoká položka, ale organizácie, venujúce sa skúmaniu faktorov pre zdravý spánok  odporúčajú ich výmenu každých 8 rokov. Opotrebované a vyležané miesta môžu spôsobovať stuhnutosť a bolesti chrbta, tiež nepohodlné ležanie na zvlnenom matraci spôsobuje prerušovaný spánok. Aj keď to už bolo povedané, ale je to podstatné: kvalitný nočný spánok je rozhodujúci pre vaše zdravie a šťastie.

4. Vankúše

Podobne ako matrace, aj Vaše vankúše po čase akoby vyfučali a stratia svoju podpornú funkciu pre pohodlné uloženie tela. No napodiv aj 30 gramový vankúš môže v priebehu 3 rokov až zdvojnásobiť svoju váhu. Ako je to možné? Nezabúdajte, že sa v nich zbierajú odumreté zvyšky kože a roztoče, ktoré sa nimi živia. Pravidelné umývanie pred spaním síce pomáha, no lekári odporúčajú vymeniť ich každé dva maximálne tri roky.

5. Filtre na pitnú vodu

Používate zariadenia na úpravu pitnej vody? Nečakajte, pokiaľ sa z prúdu Vašej filtrovanej vody stane slabý pramienok. Filtre je potrebné vymeniť každých 6 mesiacov, aby účinne zachytávali a filtrovali nežiadúce látky z Vašej pitnej vody.

6. Požiarne hlásiče a hasiace prístroje

Detektory dymu tiež strácajú v priebehu času citlivosť. Ak chcete mať istotu, že budú správne fungovať, nahraďte ich novými po 10 rokoch. Nie je na škodu mať po ruke aj hasiaci prístroj. Výrobcovia zvyčajne odporúčajú dať skontrolovať či nahrádzať prístroje po 5 až 15 rokoch. Ak majú manometer, kontrolujte ho každý mesiac. Prístroje, ktoré sa plnia je potrebné dať skontrolovať aspoň každých 6 rokov.

7. Sprchové lufky a hubky

Že ste nepočuli ešte slovo lufka? Tak tu nájdete vysvetlenie http://www.morskahouba.cz/cz/eshop/lufa/prirodni-lufa/

Hubky sprcha

Baktériám pre ich rozmnožovanie nadmieru vyhovujú vlhké zákutia našuchorenej špongie či lufky. Nepestujte ich, vymeňte tieto hygienické potreby aspoň raz za 3-4 týždne.

8. Kuchynské špongie na riad

Vašu kuchynskú hubku môžete dezinfikovať a predĺžiť tak jej životnosť. No je to téma na širšie rozvinutie a preto sme jej venovali aj samostatnú kapitolu na tejto web stránke. Avšak keď je viditeľne opotrebovaná, vymeňte ju (podľa používania medzi 2 až 8 týždňom).

9. Teflónové panvice

Panvica

Využívate v kuchyni panvice s nepriľnavým povrchom? Stane sa, že povrch občas nechtiac poškriabete? Pozor, takéto bodky a ryhy môžu uvoľňovať toxické látky, je čas na zmenu. Aj pri opatrnej manipulácii a bežnom používaní experti hovoria, že životnosť teflónových panvíc v kuchyni je 3 až 5 rokov.

A čo Vy doma? Pravidelne obmieňate opotrebované veci? Do komentárov pridajte Vaše skúsenosti s výmenou.

Zdieľajte aj pre Vašich priateľov – tlačítka zdieľania sú hore pod nadpisom.

Sú naše postrehy z bežného života pre Vás užitočné? Poteší nás Vaše Páči sa mi to na našej FB stránke eneftech.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.