Pár rád ako za chvíľu vyprať spodnú bielizeň a jemné úplety.

Ako na to ísť ručne.

  1. Pre vyčistenie spodnej bielizne a úpletov so štítkami, na ktorých je vyznačené „prať ručne“ (napríklad ľahké vlny, balvny či hodváb) naplňte vaničku, alebo umývadlo teplou, letnou vodou alebo studenou vodou podľa pokynov na etikete. Pokiaľ sa plní vanička alebo umývadlo, pridajte prací prostriedok určený na jemné tkaniny a ručné pranie podľa pokynov výrobcu na štítku.
  2. Pozapínajte všetky gombíky, alebo patentky a otočte prádlo naruby. Ponorte ho do pripraveného roztoku a nechajte po dobu aspoň 5 minút namáčať.
  3. Po uplynutí tejto doby jemne prádlo v rukách pomačkajte vo vode a nechajte ešte pár minút namočené.
  4. Vytiahnite bielizeň, vyprázdnite vaničku alebo umývadlo, naplňte studenou vodou. Ponorte znovu bielizeň a prepláchajte. A ešte raz opakujte.
  5. Jemne vytlačte vodu (nežmýkajte krútením) a položte na čistý suchý uterák. Môžete ho s prádlom zrolovať, tak sa doň vsiakne viac vlhkosti, rozviňte a preložte na suché miesto, alebo zaveste (podľa typu prádla) a nechajte vysušiť.

Alebo trochu iným spôsobom v práčke

  1. Pokiaľ sú na prádle škvrny (v prípade potreby) aplikujte priamo na ne prostriedok určený na odstraňovanie fľakov a škvŕn z bielizne pred praním. Pozapínajte gombíky a patentky a vložte Vašu jemnú bielizeň do pracieho vreca na jemnú bielizeň, môžete tam vložiť aj viac kusov, ale dajte pozor, aby nebolo preplnené.
  2. Zvoľte teplotu vody odporúčanú na štítkoch (snažte sa dať spolu bielizeň s rovnakou teplotou, inak musíte nastaviť podľa kusa s najnižšou teplotou). Zvoľte najkratší program na jemné pranie a žmýkanie na Vašej práčke. Na pranie pridajte menšie množstvo bežného čistiaceho prostriedku (šanca na poškodenie bežnej bielizne je malá).
  3. Vložte vrecko do práčky s ďalšími kusmi vhodného oblečenia alebo uterákmi na vyváženie bubna.
  4. Po skončení cyklu vyberte jemnú bielizeň z vrecka, vystrite alebo zaveste (podľa typu prádla) a nechajte vysušiť.

Tip na rýchlejšie usušenie bielizne.

Aj keď pranie a žmýkanie v práčke nie je vhodné pre každú bielizeň označenú symbolom „prať ručne“, značne rýchlejšie vysušenie dosiahnete po vyžmýkaní v klasickej žmýkačke. Platí to aj v prípade, ak ste prali v práčke, žmýkanie v programe jemného prania je slabé.

Bubon žmýkačky má malý priemer oproti práčke, bielizeň sa nemá kde roztiahnuť, odstredivá sila ju pritlačí na stenu bubna a značné množstvo vody vytečie do zbernej nádoby bez toho, že by došlo k poškodeniu bielizne. Čím vyšší počet otáčok, tým je žmýkanie účinnejšie a prádlo suchšie. Po pár minútach žmýkania (3-5 min) môžete mať bielizeň a jemné tkaniny suché za menej ako tretinu či štvrtinu bežného času sušenia (v závislosti od materiálu).

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.