Vysávač na suché a mokré vysávanie – na čo pamätať, aby ste  ho nezničili.

Mnohí výrobcovia a distribútori uvádzajú pri niektorých typoch vysávačov, že sú určené na suché a mokré vysávanie. Čo to znamená? Čo je možné takto vysávať?

Na prvý pohľad je odpoveď nesmierne jednoduchá – no predsa prach aj vodu. Menej jednoduché to začína byť v praxi. Predstavte si, máte takýto mokro-suchý vysávač kúpený za super cenu z akcie v niektorom z obchodných reťazcov. Máte rodinný domček s garážou a výjazd trochu do kopca. Na garáži je klasická brána a pred ňou plytký jarček na odtekanie vody. Pokojne v noci spíte v bezpečí teplej postieľky a do toho búrka, malá prietrž a kopec vody. Samozrejme, jarček nestíha a táto inak nevinná životodarná tekutina sa tlačí popod bránu do garáže. Ráno okrem pár kvapiek na okenných parapetách žiadne znaky “besnenia” vodného živlu. Otvoríte dvere do garáže a ejhľa, čo Vám prvé prebleskne hlavou? No predsa: “kde mám čižmy?” . A potom – fajn, že som kúpil ten vysávač, aspoň ho odskúšam, keď je aj na vodu.

A teraz to príde. Zo suchej chodby natiahnete šťavu, zapojíte a začnete vysávať. Čo myslíte, naša otázka: “Je to správny postup?” . Určite nieeeeé ! Aká je prvá chyba? Veď ktorý hlupák potrebuje čítať návod na tak jednoduchú vec, ako je vysávač!

Čo môže nastať? Najhorší scenár je, že ak máte vysávač viac ako 2 roky, môžete prísť o svoju “super”investíciu. Prečo? Vysávač týmto spôsobom môžete veľmi ľahko zničiť. Do 2 rokov v obchodných reťazcoch nie je problém s vybavením reklamácie, ak ju uznajú. Keď nie je prístroj na výmenu, vrátia Vám vklad. Ale po tých 2 rokoch? Vo väčšine prípadov nikto neporadí čo s tým, žiadny náhradný diel, žiadny servis, minimum doplnkového príslušenstva alebo žiadne … Dúfame, že ste ešte nezažili podobnú situáciu. A ako nikdy nezažiť? 

 

“Čo to vlastne urobil zle?” pýtate sa. “Veď má mokro-suchý vysávač.”

Správne, má. No v zásade vysávanie prachu a vysávanie vody prebieha v rozdielnych režimoch. Pokiaľ pri vysávaní prachu sú podstatné filtre, ktoré zabezpečia zachytenie prachu a špiny aby sa nevracali späť do prostredia cez výfuk vysávača, tak pri vysávaní vody je nutné tieto filtre na prach zložiť. Pre vysávanie vody má takýto vysávač zvyčajne plavák, ktorý uzavrie sací otvor turbíny vysávača, keď sa nádoba naplní vodou.

Teda prvá vec – odložiť filtračné vrecko a filtre  pri vysávaní  vody (platí pre väčšinu mokro-suchých vysávačov).

Predpokladajme, že majiteľ nebol až taký babrák a tento krok urobil. No teraz až prichádza moment zlomu.” Keďže môžem vysávať vodu, idem na to!” povie si. Ale je to len voda? Iste nie. Na zemi sú zvyšky zeme z obuvi, prach, rôzne drobné čiastočky – možno piliny, drobné kovové úlomky atď. …

Tým, že sme zdemontovali a odložili filtre sa otvorila voľna cesta do priestoru, kde sa nachádza turbína a sú uložené aj ložiská turbíny. Tým, že nevysávame len vodu, ale aj rôzny marast, môžeme niekedy na prvý raz, ale zvyčajne po niekoľkých takýchto použitiach zničiť vysávač. Zadrú sa ložiská a môže zhorieť motor.

Výrobca uvádza, že vysávač je aj na vodu. Ale predpokladá sa len vysávanie vody napr. keď sa zapchá odpad v sprchovom kúte, vo vani a pod. a vysáva sa len voda, aby sme sa dostali k odtoku – sifónu a mohli ho vyčistiť. V základnej výbave zvyčajne nie sú priložené filtre umožňujúce  vysávanie mokrej špiny.

Teda druhá vec – ak potrebujem mokro-suchý vysávač aj na vysávanie mokrej špiny, alebo mútnej, špinavej vody z podlahy, je potrebné dokúpiť doplnkové príslušenstvo, ak je k danému modelu k dispozícii.

Skúsenosť hovorí, že v obchodných reťazcoch to väčšinou nie je možné, mokro-suché vysávače sú dodávané len so štandardným príslušenstvom. A personál tiež nemá veľa vedomostí o konkrétnych typoch a doplnkových možnostiach.

Niekedy je lacnejšia voľba kúpiť mokro-suchý vysávač u špecializovaného predajcu zdanlivo za vyššiu sumu. Ale s možnosťami rozšírenia jeho úžitku a funkcií. Tak napríklad dokúpenie a používanie impregnovaného patrónového filtra na motorovej hlave, používanie penového filtra na plavák pre zachytenie chlpov, vlasov a hrubšej špiny, doplnenie o hubicu na vysávanie vody z hladkých podlách, adaptér s gumenou stierkou na vodu a pod.  U odborníkov Vám presne poradia, čo potrebujete doplniť na bezpečné a efektívne využitie vybratého modelu.

A často poskytnú aj odborný servis v prípade potreby.

Čo poviete, oplatí sa nakupovať u špecialistov?

Vyskladáme príslušenstvo pre Vaše konkrétne potreby.

Ak sa potrebujete poradiť, napíšte prosím požiadavku cez kontaktný formulár.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.