Alebo ako si chcel zlodej vysávač kúpiť.

Túto peňaženku obsahujúcu len pár EUR, zato však všetky karty a doklady sa podarilo v budove, v ktorej sídli aj naša firma Eneftech zachrániť z rúk prešibaného zlodeja v stredu 12.10.2016.

Zlodej príchod

Pozor na dlhoprstých! Stačili mu 2 minúty, keď zamestnankyňa len na chvíľku vyšla z kancelárie na poschodí. Pri návrate stála zoči-voči  počernému pánovi, ktorý sa tváril, že chce kúpiť vysávač a hľadá firmu, ktorá ich predáva (teda akože nás, hoci sme na prízemí).

Tak mu vysvetlila smer k našim dverám a odprevadila ku schodom. Hneď po návrate do kancelárie jej padol zrak na kabelku, ktorá bola len sčasti zatvorená a s hrôzou si uvedomila, že v nej nemá peňaženku. Hneď sa duchaprítomne rozbehla dole po schodoch a kričala na návštevníka, aby počkal.

Medzitým sa spomínaný pán objavil v našich dverách a začal sa vypytovať na lacný vysávač. Bolo mi to divné, prečo si k nám prišiel pre lacný vysávač, keďže máme kvalitné prístroje vo vyšších cenových reláciách.

Slečna dobehla a pána oslovila s tým, aby sa neurazil, ale že jej zmizla peňaženka a on jediný bol v kancelárii okrem nej v ten deň. Pán Dlhoprstý sa tváril strašne urazene. Súhlasil, že sa dá prešacovať, aby dokázal, že žiadnu peňaženku nemá.

Zlodej 7 šacovanie

Preveroval som ho ja a nešlo mi do hlavy, ako je možné, že peňaženku teda nemá pri sebe, keď ju mohol zobrať jedine on. No napokon, keď sme nič nenašli a vysávač samozrejme nekúpil, len sa čo najrýchlejšie vyparil. No ešte pred tým si vypočul ospravedlnenie za podozrievanie z krádeže od okradnutej.

Sám som ostal z drzosti zlodeja ohúrený. Tak vehementne sa obhajoval a osočoval nakoniec nás, že sa obúvame do jeho pôvodu a bezdôvodne ho podozrievame. Doslova vyzeral „akože“ urazený. Až potom som si uvedomil, že som bol vlastne svedkom a účastníkom neuveriteľného „oscarového“ hereckého výkonu profi podvodníka a zlodeja, ktorý sa zrazu vyparil ako gáfor.

Zlodej 5 útek 2

 

Keď všetko utíchlo, tak som sa prešiel po chodbách a videl som na strope pár odkrytých dielov podhľadu – kvôli ťahaniu káblov medzi miestnosťami. Vtedy mi prišiel na myseľ jeden super film, komédia Modrý blesk, v ktorom hlavnú úlohu stvárnil Martin Lawrence. Po lúpeži skryl diamant v stavbe budovy a po čase sa preň vrátil. Neveril som podozrivému ani slovo, no dôkaz nebol. A tak ma napadlo, či sa peňaženky podobne nezbavil.

Nebudem Vás dlhšie naťahovať, peňaženka v podhľade nebola. Prezreli sme aj otvorené priestory ako toalety a miestnosť na upratovacie potreby. Stále nič. Po peňaženke ani slychu. Tak som to vzdal a už konečne som sa chcel posilniť obedom. Obed si nosím z domu a išiel som si ho zohriať v mikrovlnke v kuchynke, ktorá susedí s našou kanceláriou – obchodom. No aké bolo moje prekvapenie, keď spod tašky s obedom na mňa vykukla ukradnutá peňaženka v celej svojej kráse.

Ani si neviete predstaviť tú radosť majiteľky, ktorá sa už nadobro v duchu rozlúčila s nádejou, že ešte niekedy peňaženku uvidí. Už sa len trápila a rozmýšľala, ktorú stratu skôr z obsahu peňaženky ohlásiť a zablokovať.

Zlodeji presne vedia, že nastáva ich žatva a práve teraz ľudia môžu mať už aj na nákupy darčekov v predstihu so sebou väčšie hotovosti. Teraz to dopadlo super, no je to skôr svetlá výnimka. Stovky, možno tisíce nepozorných čestných ľudí už nikdy ukradnuté veci neuvidia. No náš zlodejíček odišiel chvalabohu s dlhým nosom 🙂 .

Zlodej 6 dlhý nos

Nepodceňujte situáciu. Zamknite kanceláriu vždy, keď ju opúšťate hoci len na minútu. Nedajte ničomníkom šancu priživiť sa na Vašej poctivej práci. Je to neuveriteľné, akí sú zlodeji drzí, prešibaní, vynaliezaví a obratní vo svojom remesle.

Želám všetkým, nech sa Vám podobné situácie vyhýbajú a nech nikdy neokúsite bezmocnosť a všetky tie hrozné pocity spôsobené krádežou Vašich vecí.