Tepovanie tepovačom – extraktorom.

Máte skúsenosti s extrakčným tepovaním alebo začínate?

Extrakčné tepovanie – čistenie pomocou stroja – extraktora (ľudovo tepovač), jedná sa o nastriekanie čistiaceho roztoku na čistený  povrch a následného vysatia rozpustenej nečistoty.

Aby vynaložená námaha pri extrakčnom tepovaní (v ďalšom texte len tepovanie) nebola zbytočná, práca bola efektívna a aby výsledok Vášho snaženia vydržal čo najdlhšie je tu niekoľko našich rád a odporučení z praxe:

Dôležitý prvý krok – dobre povysávať

Rozhodne pred samotným tepovaním dobre povysávajte miesta, ktoré sa chystáte čistiť tepovaním (v extraktoroch väčšinou nie je zabezpečená filtrácia suchého prachu)

Príprava …

Na obuvi (papuče, šľapky a pod.), v ktorej budete tepovať a teda stúpať aj na mokré vyčistené miesta si vyčistite – dobre umyte podrážky.

Pripravte si ďalšiu obuv na prezutie – pre prípad, že budete potrebovať v priebehu tepovania odísť do priestorov, ktoré nie sú vyčistené – chodba, iná miestnosť a pod., inak nanosíte opäť nečistotu na vyčistené miesta.

Ak sú škvrny a fľaky na miestach, ktoré sa chystáte tepovať, použite pred začatím samotného tepovania prípravok na odstraňovanie  zažratých nečistôt (napr. koncentrát THOMAS ProTex V), postupujte podľa návodu výrobcu použitého prostriedku. Tiež je účinné ak nastriekate, alebo nanesiete handričkou  nezriedený čistiaci koncentrát (napr. THOMAS ProTex) priamo na fľaky.

Škvrna rozliaty nápoj 800 400x400

Vyskúšajte na menej viditeľných miestach účinok čistiaceho prípravku, ktorý idete použiť (najmä farebnú stálosť) na konkrétnej textílii (koberec, čalúnenie, poťahy atď). Malé množstvo prostriedku kvapnite na bielu handričku a pošúchajte po tkanine. Ak sa neobjaví farba textílie na handričke, môžete pokračovať.

Tepovač …

Ak si chcete zadovážiť vlastný tepovač, venujte náležitú pozornosť správnemu výberu tepovača, aby vyhovoval Vašim požiadavkám na veľkosť, váhu, výkon, účel, funkcie, príslušenstvo atď.

Ak sa chystáte si ho požičať len na toto tepovanie, zoznámte sa dôkladne v požičovni z jeho obsluhou. Predídete možným poškodeniam z dôvodu nesprávnej obsluhy (napríklad, aby čerpadlo neostalo zapnuté, keď sa vyprázdni nádoba na roztok a pod.), ktoré by ste v prípade vzniku škody (v tomto prípade poškodené čerpadlo) museli uhradiť.  

Tiež je dôležité, či ho potrebujete pre domácnosť, alebo profesionálne využitie. Predpokladáme, že máte vhodný prístroj a pokračujeme.

Pripravte tepovač – extraktor na prácu podľa návodu – napojte príslušenstvo, naplňte príslušnú nádobu čistiacim roztokom – voda a pridaný nepenivý čistiaci prípravok určený na strojové čistenie (napr. koncentrát THOMAS ProTex) podľa predpísaného dávkovania. Nepoužívajte bežné čistiace prostriedky (JAR, PUR, tekuté mydlá a pod.)!

Začíname čistenie …

Na začiatku zapnite len funkciu striekania – čerpadlo, nástavec na tepovanie s tryskou držte vo výške cca 10-15 cm nad čistenou plochou a nastriekajte na plochu čistiaci roztok.

Postupujte tak, že hubicou – nástavcom s tryskou pohybujete napr. od vrchného ľavého okraja plochy, ktorú čistíme smerom dole – k sebe, takto nastriekate pás (široký cca 15-20 cm čo je približne šírka nástavca na podlahy) o dĺžke napr. 1 meter, vypnite ventil striekania, presuňte nástavec vpravo tesne vedľa predchádzajúceho pásu a nastriekate ďalší rovnobežný pás o rovnakej dĺžke.

Takto postupujte v rovnobežných pásoch až do konca čistenej plochy vpravo.  Ostane cca metrový pás po celej šírke plochy s nastriekaným roztokom.

Odstraňujeme špinu …

Vráťte sa na začiatok čistenej plochy – vľavo a zapnite funkciu vysávania. Čerpadlo je stále zapnuté. Začíname opäť z ľavého vrchného rohu kde položíme hubicu na povrch napr. koberca, pustíme striekanie a ťaháme po povrchu čistenej plochy za súčasného striekania roztoku a vysávania smerom k sebe, ako bolo popísané vyššie (takto postupujeme až do konca čisteného pásu na pravej strane).

Posunieme sa nižšie a takýmto spôsobom čistíme ďalší cca metrový pás napr. koberca.

Po aplikovaní koncentrátu na celú plochu a prvom vysatí špiny naplníme nádobu kde bol roztok čistou vodou. Ak sa neminul celý objem roztoku, prelejeme ho do inej nádoby na ďalšie použitie.

Dôležitý krok – opláchnuť …

S čistou vodou postupujeme tak ako bolo popísané pri striekaní roztoku a súčasnom vysávaní. Je dôležité opláchnuť z vlákien zvyšky koncentrátu a vysať ich.

Plochu môžeme pre lepšie  odstránenie vlhkosti ešte raz vysať bez striekania roztoku. Tento krok – umytie čistou vodou zabezpečí, že vyčistená plocha vydrží 1,5 až 2 krát dlhšie čistá, ako bez opláchnutia.

Je to spôsobené tým, že po odparení vody môžu neopláchnuté zvyšky koncentrátu pôsobiť na prach „lepkavo“ a rýchlejšie sa plocha opäť zanesie.

Vysušenie …

Po ukončení práce nestúpajte na vyčistenú plochu pokiaľ nevyschne. Ak je to nevyhnutné, dbajte aby podrážky obuvi (napr. papúč) boli čisté, inak ich „umyje“ vlhký povrch čistenej plochy a po uschnutí  sa môžu potom hneď objaviť šmuhy.

Pred odložením tepovača …

Po ukončení práce pokiaľ ste vykonali aj opláchnutie povrchu vodou, stačí extraktor vyčistiť, nechať vysušiť  a odložiť.

Ak ste z nejakého dôvodu nerobili opláchnutie vodou, po ukončení práce je nutné naliať do nádoby na roztok cca 1,5-2 litre teplej vody (štandardne do 30°C) a vystriekať napr. do umývadla – opláchnutie systému extraktora od zvyškov roztoku.

Inak môže dôjsť k aj k poškodeniu (zalepeniu) čerpadla alebo ventilu. Takáto porucha nie je dôvodom na uplatnenie záruky, jedná sa o zanedbanie základnej údržby extraktora (platí pre väčšinu prístrojov).

Ako vyzerá tepovanie koberca v praxi si môžete pozrieť aj na našom inštruktážnom videu:

Pri čistení čalúnenia, autosedačiek, matracov a iných menších plôch postupujte podobne, použite príslušenstvo určené pre tento účel v súlade s návodom k extraktoru.

Najmä pri dôkladnom čistení a tepovaní matracov môžete použiť aj kombináciu vhodných prístrojov – na odstránenie prachu a zahubenie roztočov napr. účinný špeciálny vysávač určený na likvidáciu roztočov z matracov a čalúnenia s UVC lampou Raycop.

Hubice – nástavce sú väčšinou zhotovené z plastu. Najmä pri tepovaní čalúnenia treba dať pozor, aby sme v snahe odsať roztok a zostatkovú vlhkosť čo najviac netlačili veľkou silou hubicu do čalúnenia len tlačením na rúčku hadice, na ktorej je upevnený nástavec.

Môže dôjsť k vylomeniu časti hubice v mieste nasadenia na rúčku hadice. Lepšie je pritlačiť jednou rukou priamo zhora hubicu a druhou rukou ťahať rúčku a tak pohybovať nástavcom po čalúnení ako je znázornené na obrázku nižšie. Inak bude treba kúpiť novú.

Správne tepovanie čalúnenia

Ak ste sa dozvedeli niečo nové, alebo sme Vám ušetrili čas a nemuseli ste prakticky zisťovať ako to funguje metódou pokus-omyl tak nás to teší. Ak máte vlastnú dobrú radu pre ostatných ohľadom tepovania, ktorá nebola spomenutá pridajte ju prosím do komentára k téme.

A na záver želáme nech sa práca vydarí!