6 vecí, ktoré nikdy neskúšajte čistiť octom!

Tento čistiaci účinný prírodný prostriedok je užitočný pomocník pri upratovaní domu – len pamätajte, že nie univerzálne na všetko.

Ocot

Ocot má naozaj veľa fanúšikov, ak sa treba rozhodnúť čo vybrať z produktov čistiaceho arzenálu v domácnosti. Je skvelý na odstránenie škvŕn, osvieženie bielizne, čistenie okien a ešte oveľa viac. Navyše je lacný a čisto prírodný. Ale ocot je aj kyslý, čo znamená že sa nedá použiť úplne všade. Vynechajte ho pri čistení týchto materiálov:

1. Žulové a mramorové dosky

Kyselina v octe môže rozleptať povrch prírodného kameňa. Použite radšej jemný tekutý čistiaci prostriedok (napr. určený na riad) a teplú vodu.

2. Kamenná dlažba či obklad

Podobne ako platne, ani dlažba z prírodného kameňa vo Vašej kúpeľni neznáša kyslé čistiace prostriedky ako ocot alebo citrón. Tiež nepoužívajte čpavok, používajte prípravky špeciálne určené na kameň, alebo radšej prípravok na umývanie riadu a vodu.

3. Škvrny od vajec

Ak sa Vám rozbije vajce, alebo nakvapkáte vajce na podlahu (alebo zistíte, že Váš dom alebo auto boli obeťou nemiestnej zábavy tínedžerov) nesiahnite po octe, aby Vám to pomohol odstrániť. Kyslosť pôsobí podobne, ako keď sa vajce varí. Začne sa zrážať, hustnúť a môže zapríčiniť, že sa bude ešte ťažšie odstraňovať.

4. Žehličky

Ocot môže poškodiť vnútorné časti žehličky. Tak ho do nej nelejte za účelom vyčistenia a osvieženia. Ak chcete zabrániť upchatiu žehličky, tak ju vždy po použití úplne vyprázdnite a pri čistení postupujte presne podľa pokynov výrobcu.

5. Drevené podlahy

Názory nie sú jednoznačné: niektorí majitelia domov tvrdia, že roztok octu čistí ich drevené podlahy výborne, no iní zase uvádzajú, že im ocot poškodil povrchovú úpravu. Čo dodať? Aby ste mali istotu, použite radšej čistič určený na drevené podlahy. Ak by ste to predsa chceli riešiť pomocou octu, vždy ho zrieďte s vodou a otestujte účinok na mieste, ktoré nie je vidno pred tým, ako začnete s čistením podlahy v miestnosti.

6. Niektoré zažraté fľaky a škvrny z textilných povrchov

Pozor, aby ste špongiou fľak ešte nerozmazali. Ak sa dá, vyskúšajte na kúsku. Fľaky od trávy, atramentu, zmrzliny či krvi nezídu väčšinou len so samotným octom. Majú tendenciu sa vstrebať do vlákien látky rýchlo, alebo jednoducho nereagujú na kyselinu. Je lepšie použiť pred praním odstraňovač škvŕn a vybrať prací prach s enzýmami na fľaky (pozrite etiketu – väčšina moderných pracích prostriedkov obsahuje takéto zložky). Ak sa jedná o koberce či čalúnenie, tiež sú väčšou istotou dobrého výsledku špeciálne prostriedky určené na takéto čistenie.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.