Vysávanie nie je žiadna veľká veda (našťastie).

No niektoré drobné rady môžu pomôcť, aby to bolo ľahšie a výsledok pri vysávaní Vášho domova bol ešte lepší.

1. Čakanie na výmenu vrecka či vyprázdnenie, pokiaľ nie je úplne plné.

Aj keď niektoré vysávače majú kontrolku naplnenia, nespoliehajte sa na to a radšej kontrolujte vrecko či nádobu osobne a vymeňte či vysypte obsah, ak je do troch štvrtín naplnené vrecko či nádoba. To zabezpečí stále silný sací výkon. Ak máte bezsáčkový vysávač, nezabúdajte kontrolovať a vyprázdňovať špinu z nádoby, tak isto sa postupne plní.

Výhodou v tomto sú vodné vysávače. U týchto sa automaticky špina vyleje s vodou hneď po vysávaní a viac ju neskladujeme doma ako v bežnom vysávači.

2. Vysávanie so špinavým, zaneseným filtrom.

Nemôžete účinne odstraňovať alergény, ak filter vo vysávači je upchatý špinou. Filter netreba meniť tak často, ako vrecká. No v prípade, že je zjavne opotrebovaný, veľmi špinavý či dokonca poškodený (natrhnutý) neváhajte s výmenou.

Meňte HEPA filter každých 6 a maximálne 12 mesiacov, alebo po výmene 6-teho vrecka. Preverte si odporúčania pre Váš model v návode, alebo na webovej stránke  výrobcu.

3. Nepoužívam hubice – nástavce okrem podlahovej.

Hubice na prach a rôzne štrbinové nástavce sú najlepší pomocníci pre dôkladné odstránenie prachu. Hubice určené pre konkrétne účely na rôznych povrchoch robia čistenie podlahy oveľa jednoduchším a efektívnejším, vydolujú prach a alergény z miest, ktoré by ste inak mohli prehliadnuť.

Rovnako tiež malé hubice a kefky pomôžu odstrániť prach z čalúnenia, nábytku, radiátorov, svietidiel, tienidiel, podlahových líšt a pod.
Ak Vám doma robia spoločnosť chlpatý domáci miláčikovia určite oceníte aj turbo hubice či špeciálne hubice a nástavce, ktoré pomáhajú ľahšie odstrániť chlpy a srsť, ktoré po nich zostávajú. Oplatí sa venovať náležitú pozornosť kvalite prístroja a príslušenstva už pri jeho výbere.

Lepšie odstránenie špiny a prachu predĺži intervaly medzi jednotlivými vysávaniami, okrem nevyčísliteľného prínosu pre Vaše zdravie v čistom a sviežom prostredí domova.

4. Navíjanie sieťového kábla bez pridŕžania.

Pokiaľ len stlačíte tlačidlo navíjania a kábel necháte voľne sa sťahovať, môže sa stať, že vyskočí z navíjacieho bubna (čo potom vyžaduje servisný zásah). Preto je lepšie ak po stlačení gombíka navíjania držíte kábel v ruke a usmerňujete počas natáčania na bubon.

Tiež treba dbať, aby pri vyťahovaní kábla na maximum ste neťahali nasilu, keď už nejde. Mohol by sa navíjací bubon zaseknúť a nedal by sa navinúť späť. Mohlo by dôjsť až k zničeniu navíjacej mechaniky a bola by nutná opäť oprava v servise.

5. Netreba strihať a odmotávať zamotané vlasy a nitky z turbo kefy.

Turbo kefa, ktorá sa prestane otáčať určite nie je čistá – to je zrejmé. Horšie je, ak sa jedná o akumulátorovú kefu, že namotané vlasy a nite môžu spôsobiť až spálenie motora, čo nie je lacná oprava. Aby ste tomu predišli, odstrihnite, odmotajte a odstráňte zhluky vlasov, nití a iného namotaného materiálu. Väčšina vysávačov má kefy, ktoré je možné ľahko zdemontovať a dôkladne vyčistiť.
Aj čistenie mechanických turbo kief, ktoré sú poháňané prúdom nasávaného vzduchu je dôležité, aby sa kefa ľahko točila a pozbierala maximum vlasov, chlpov a nití z kobercov, podláh, alebo z čalúnenia. Tiež sa poväčšine dajú otvoriť a vytiahnuť z nich chuchvalce, ktoré spôsobujú znížený výkon.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.