Magická hubka – je to naozaj až taký čistiaci zázrak?

Názov, ktorý sa zaužíval na túto čistiacu pomôcku – zázračná alebo magická hubka – evokuje dojem, že sa jedná o niečo naozaj unikátne, tak povediac “liek na všetky bolesti”. Ale z reality už poznáme z rôznych oblastí, že všelieky vlastne neexistujú. Každý má svoje konkrétne poslanie a na iné neduhy nefunguje. Občas je niečo viac univerzálnejšie a vtedy sa možno začína hovoriť o “zázraku”.

Na tento produkt sme nenašli na slovenských stránkach informácie od používateľov tohto čistiaceho produktu, preto sme sa rozhodli priblížiť jeho reálne uplatnenie a fungovanie v praxi z jednej zaujímavej recenzie zo zahraničia. Vybrali sme si ruskú recenziu, pretože v tejto krajine funguje hubka už pár rokov a na internete koluje o nej dosť rečí na rôznych ruských fórach. Zopár sme ich prešli a táto sa nám zdala veľmi objektívna a zhodovala sa aj s našimi doterajšími vlastnými skúsenosťami. A aj preto, že slovanská mentalita je podobná sme vybrali práve túto krajinu.

Veríme, že časom aj slovenskí užívatelia vyjadria svoj názor a skúsenosti s týmto užitočným pomocníkom.

A pozor – to že občas zázračná hubka na niečo nestačí, neznamená že je zlá, že nefunguje, alebo že je na nič. Určite môže byť veľa krát užitočná a dobre pomôcť.

V nasledujúcich riadkoch prinášame preklad názoru z originálu uvedeného na tomto odkaze: originál recenzie používateľky Alis ka

Pre zobrazenie obrázkov kliknite na odkazy obrázkov uvedené v texte nižšie.

 Melamínová hubka – recenzia.

Zázračná hubka ČISTIDOM

Preklad recenzie pisateľky Alis ka:

Klady: je absolútne bez zápachu, čistí bez chemických prípravkov, nízka cena, je univerzálna

Zápory: veľká spotreba pri veľkých znečisteniach, škodlivosť melamínu, veľa odpadkov po čistení, je treba veľa úsilia a času, nie je večná, nie je bezpečná, nie je vhodná na umývanie riadu, nečistí a neodstraňuje úplne všetko,  na dôkladné očistenie treba veľa času

Pozdravujem všetkých!

Konečne som dostala svoje melaminové hubky. Podarilo sa to až na druhú objednávku. Moja prvá objednávka proste nedorazila. Chcela som objednať u iného dodávateľa, no na druhý krát chvalabohu, za 2 týždne dorazili k príjemcovi – teda ku mne. Prišlo 10 kusov.

1. obrázok z článku: hubky 10 ks

Čo sú to vlastne melaminové hubky?

Ich veľkosť je podobná hubkám na riad, v mm 100 x 60 x 20. Hubka je zo 100%-nej melamínovej živice – novodobej umelej látky. Melamín sám o sebe predstavuje bezfarebné kryštály, zle rozpustné vo vode.

Materiál hubky, podobne ako guma na gumovanie je schopný vyčistiť všetky povrchy: parapety, plynové sporáky, dlaždice, obkladačky, drezy, spotrebiče a pritom bez poškriabania.

Hubky nepotrebujú ďalšie čistiace prostriedky, stačí im iba voda.

Pri styku s vodou sa hubka mení na mäkkú špongiu s trochou peny, pomocou nej melamín absorbuje špinu a prach. (Penu treba odstrániť suchou handričkou).

Nevzniká žiadny zápach.

2. obrázok z článku: hubky

Sú melaminové hubky nebezpečné?

Niektorí sa domnievajú, že materiál hubky – melamín je toxický, iní učenci hovoria zase pravý opak … Ja naozaj neviem komu veriť. No kdesi som počula, že melamín sa môže usadiť v obličkovej panvičke, čo môže spôsobiť vážne problémy. Preto ja neodporúčam používať hubku na umývanie riadov, čistenie mikrovlnnej trúby a iných predmetov, ktoré prichádzajú do styku priamo s potravinami.

Hubky v akcii

Nuž keď som sa stala majiteľkou „zázračných“ hubiek začala som behať po dome a hľadať čo s nimi vyčistiť. Našťastie ako sa ukázalo, bolo toho dosť. Mala som pocit, že som celý život čakala na tieto hubky. (Aj keď som priebežne upratovala denne).

Skôr, ako som začala čistiť s hubkou, natiahla som si rukavice a namáčala hubku vo vode.

3. obrázok z článku: príprava na prácu

Práca 1: Prvou úlohou boli škvrny na synovej postieľke. Na jeho narodeniny som ju zdobila loptičkami a zvyšky lepiacej pásky a otlačky nešli vyčistiť.

4. obrázok z článku: posteľ pred čistením

Raz dva – nádhera. Zvyšky lepidla hubka zlikvidovala za pár sekúnd.

5. obrázok z článku: posteľ po čistení

Práca 2: Ďalej hubka do biela vypucovala všetky vnútorné plastové parapety v dome. Nuž, myslím si, veď na nich bola len z vrchu usadená špina a prach. Pretože som ich často čistila pomocou prášových chemikálií.

Najšpinavšia parapeta bola v kuchyni

6. obrázok z článku: parapeta pred čistením

Na 6 parapiet sa minula 1 hubka

7. obrázok z článku: vyčistená parapeta

Práca 3: Potom prišli na rad PVC panely v kúpeľni. Máme vodu s vysokým obsahom mangánu, ani filtre nepomáhajú proti vytváraniu hnedého povlaku na stenách. Často som pri tomto používala chemikálie, no aj hubky sa vyrovnali s touto úlohou.

8. obrázok z článku: kúpeľňový PVC obklad pred čistením

Panely sa jednoducho jagali čistotou.

9. obrázok z článku: vyčistený kúpeľňový PVC obklad

Na kúpeľňu sa spotrebovali 2 hubky a 30 minút času.

Práca 4: Nasledujúca úloha – môj multivarný hrniec. Dno bolo pripečené, priznám sa čestne. Čítala som recenzie v ktorých hubky prosto robia zázraky a dno multi hrnca sa jagá po vyčistení hubkami.

10. obrázok z článku: nádoba multivarného hrnca pred čistením

Nie, nie a ešte raz nie. Dno mojej multivarky sa nedarilo vyčistiť. Presne 40 minút som sa trápila a pracovala ako včelička, dokonca aj necht som si dolámala. Ale k požadovanému výsledku som sa nedopracovala. Vidíte sami.

11. obrázok z článku: nádoba po čistení

Mínus ďalšie 2 hubky

12. obrázok z článku: zodraté hubky

Práca 5: Kuchynský drez sa pomocou melamínovej hubky ľahko čistí od tukov a vodného kameňa.

13. obrázok z článku: drez pred čistením

14. obrázok z článku: drez po vyčistení

No neblýskal sa tak ako po chemickom čistení – gelom.

Práca 6: Plynový sporák. Pod jedným z horákov to stále vyzerá hrozne. Toľko prostriedkov som už vyskúšala, no nie a nie sa zbaviť špiny. Nádej bola v zázračných hubkách.

15. obrázok z článku: horák sporáka pred čistením

20 minút času, 2 hubky, veľa úsilia. A tu je výsledok.

16. obrázok z článku: horák sporáka po čistení

Popravde na viac sa hubky nezmohli, žiaľ …

No veko sporáka, na druhej strane, vyčistili raz dva.

17. obrázok z článku: veko sporáka pred čistením

18. obrázok z článku: vyčistené veko sporáka

Nuž celkovo som zničila 7 melamínových hubiek.

A na toto sa po použití menia

19. obrázok z článku: hubky po čistení

No zdôrazňujem, že v žiadnom prípade som s nimi nečistila mikrovlnku a neumývala riad. A to radšej neodporúčam ani ostatným.

Nie som presvedčená, že melamín je úplne neškodný.

Na záver:

V konečnom dôsledku vychádza, že prácou s hubkami som strávila 3 hodiny,  spotrebovala 7 hubiek, stálo ma to 1 necht a veľa úsilia.

Priznám sa, očakávala som lepší efekt, hrubé znečistenia sú nad sily aj melamínových hubiek.

Vyskúšajte, ale totálne zázraky nečakajte. Kupujte si ich len na to, čo Vám s nimi ide a čo sa Vám s nimi dobre čistí. Napríklad plastové okenné parapety …

Ďakujem za pozornosť, úspešný deň prajem!  😉

Toľko z vlastných skúseností jednej gazdinky.

Náš doslov.

Ale treba si uvedomiť, že je to hubka na čistenie, nie na jedenie!

Samozrejme, treba dať pozor, odkladať z dosahu detí, domácich zvierat, neumývať riad a prípadne ani priamo potraviny (napr. povrch jablka a pod.), tiež nepoužívať na odstránenie rôznych znečistení – drhnutie ľudskej pokožky (napr. rúk) ani čistenie zvierat. A potom to bude úplne v pohode!

A napíšte svoje skúsenosti do diskusie, môžu pomôcť ďalším, keď objavíte nové vhodné účely využitia.

A ešte informácie z odborného pohľadu:

Čo je to melamín?

https://sk.wikipedia.org/wiki/Melam%C3%ADn

Ak máte chuť zistiť ako to je s tým melamínom, či je pre Vás bezpečný prečítajte si články, v ktorých sa o tejto téme píše:

http://zeny.e15.cz/clanek/pro-zdravi/kauza-melamin-

http://www.ntic.sk/ntic.php?adr=odb

http://www.gastrotip.cz/tipy/co-je-to-melamin

http://co-to-je.sk/spresne.php?dotaz=melam%C3%ADn

http://www.vup.sk/index.php?start&mainID=1&navID=153

http://arnika.org/melamin

Naša rada je – určite si ju vyskúšajte! Kto nič neskúsi, nič sa nedozvie. Ak objavíte jej čaro, majte doma vždy pár magických hubiek po ruke.

 

Návod na použitie:

Melaminová hubka je produktom posledného vývoja nanotechnólogie. Jedná sa o licenčný výrobok zo špeciálnej peny, ktorý bez chémie a čistiacich prostriedkov odstraňuje inak vodou nerozpustné odolné nečistoty z rôznych hladkých povrchov.

Pred použitím sa hubka mierne navlhčí a zľahka sa špina “vygumuje”. Špeciálna pena se dostane do hlbších vrstiev znečistených plôch ako bežné materiály a podobne ako guma sa hubka postupne opotrebováva.

Ak ju viac namočíte vo vode, stačí ju vyžmýkať ako kuchynskú hubku. No snažte sa vodu vytlačiť tak, že si hubku vložíte medzi dlane a stlačíte.

Po navlhčení prenikajú vlákna magickej hubky do pórov tvrdých povrchov, kde rozpúšťajú a odstraňujú aj tie najodolnejšie nečistoty. Účinný spôsob obzvlášť na miestach, kde bola špina prichytená dlhšiu dobu a nie je vhodné použiť veľa chémie alebo priamo veľa vody.

Hubku dostanete kúpiť tu po kliknutí na odkaz: Kúpiť zázračnú hubku!

Ak máte chuť sa niečo opýtať, prosím použite formulár. Sme pripravení sa Vám venovať.

 

One Response to Zázračná hubka – mýty a pravda
  1. No super ja som to pouzivala aj na riad uz dlho mozno 2 roky :'( aam male deticky teraz mam obrovsky strach


[top]

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.